Kurumsal Kimlik Nedir?
Kurumsal Kimlik Nedir?
Kurumsal kimlik, işletmelerin bir kurumun veya bir kuruluşun kim olduğunu anlatan görsel tasarımlardır. Kurumsal kimlik, bir kurumun çalışma yaptığı alanda kendisini temsil eder. Bu sayede geniş kitleler tarafından tanınarak hatırlanması sağlanır.

Kurumsal kimlik, işletmelerin bir kurumun veya bir kuruluşun kim olduğunu anlatan görsel tasarımlardır. Kurumsal kimlik, bir kurumun çalışma yaptığı alanda kendisini temsil eder. Bu sayede geniş kitleler tarafından tanınarak hatırlanması sağlanır. Kurumsal kimlik sayesinde işletmeler arasında çıkabilecek olan kimlik kargaşası oluşmaz. İşletmelerin kendilerini daha doğru ifade etmelerine sebep olur. İnsanlar işletmeleri daha doğru anlar ve ifade eder. Kısaca diyebiliriz ki kurumsal kimlik bir kurumun duruşu ve imajdır.

Kurumsal kimlik bir işletmenin insanlar üzerinde güven oluşturur. Bu da o işletmenin itibarı açısından oldukça fazla önem taşır. Bu sayede işletmeleri diğerlerinden ayırır ve özel kılar. Bu nedenle kurumsal kimlik çalışmaları sürecinde işletmeler kurumsal kimlik tasarımına özen göstermelidir. Birçok kurum aynı sektörde insanlara benzer hizmeti sunmaktadır. Bu da rakiplerinden ayırt edilebilmeleri açısından kurumsal kimliğin önemini göstermektedir. Peki, bunu ayırt eden faktörler nedir diye düşünebiliriz. Kurumsal kimlik oluşturulurken doğru analizler yapılmalıdır. Kurumun misyonu doğru belirlenmelidir. Kurumsal kimlik tasarımında işletmenin logosunun doğru tasarlanması çok önemlidir.

Kurumsal kimlik tasarımı nedir?

Kurumsal kimlik tasarımı firmaları yansıtan dış görünüşü ilgilendiren içerikleridir. Kurumsal kimlik oluştururken en önemli çalışmalarından biri kurumun ismi ve oluşturulan logosudur. Yapılan bu çalışmalar akılda kalıcı olma niteliğini taşımalıdır. Çünkü hem ayırt edilebilme özelliğini taşımalı hem de akılda kalıcı olabilmelidir. Bu nedenle seçilen logonun renkleri çok önemlidir. Bir işletmeyi etkili ve güçlü kılan logosunun görünümü olduğu için logo firmayı temsil edecek şekilde özenle ve dikkatle hazırlanmalıdır.

Kurumsal kimlik ajansı

Kurumsal kimlik ajansları, bütün işletmelerin bir kurumsal kimliği bulunmaktadır. Kurumsal kimliklerin oluşturulma süreci ciddi çalışmalar isteyen bir zaman dilimidir. Bu zaman diliminde kurumsal kimlik oluşturulurken işinde profesyonel kişiler yani kurumsal kimlik ajansları yapmaktadır. Kurumsal kimlik ajansı işletmelerin beklentilerini profesyonel bir şekilde oluşturan kişilerden oluşur. Kurumsal kimlik çalışması yapan ajanslar bir marka değeri oluştururken markayı analiz etmek ile işe başlar. Amacı sadece şekil olmaktan öte markanın ruhunu da yansıtmaktır. Bu da ancak profesyonel uzmanların yapacağı bir çalışmadır. Kurumsal kimlik ajansları oluşturulan marka ile ulaşılmak istenilen hedef kitleye kitle arasında bir bağ oluşturmaya çalışır yapılan çalışmaların amacı kurumsal kimliğin uzun süre kullanılması içindir. Kimlik işletmeler için çok önemlidir işletmelerin yüzü olduğu için o bilinçle profesyonel bir şekilde çalışırlar.

İş dünyasına bakıldığı zaman bir kurumun ya da işletmenin kendini ifade ettiği şekil kurumsal kimliktir. Kurumsal kimlik danışmanlığı ise bu kimlik çalışmalarının doğru yapılması yatar. Kurumsal kimlikler kolay kolay değiştirilmez aynı ve uzun süreli kullanım için yapılır. Kurumsal kimliğin ortaya çıkarılabilmesi için önceden bir çalışma yapılarak bir kimlik kılavuzu oluşturulur. İşletmeyi yansıtacak olan çalışmanın tasarımı onu belirlenmesi gerekir. Kurumsal kimlik kılavuzunda kurum logosunun tasarımı ölçüleri nasıl kullanılacağı ifade edilir. Kurumun web sayfasına nasıl tasarlanır, alacağı çalışanların kıyafetleri şirket içinde veya dışında iletişimin nasıl kurulacağı ve kurumsal yapısına uygunluğuna kadar dikkat edilir ve şekillendirilir. Logo tasarımının hem firmayı yansıtacak hem de her alanda kullanılabilmesi açısından profesyonel kişiler tarafından tasarlanması gerekir. Çünkü bu logo iş kıyafetleri, promosyon ürünleri, broşür, katalog gibi baskı kullanılacak olan tanıtım materyallerine, tabela, kırtasiye malzemeleri, ambalaj, web sayfası, kartvizit gibi birçok alanda kullanılacaktır. Logo aynı zamanda bütün firmayı yansıtan her alanda bütünleştirici olduğu için işletmeler açısından çok önemlidir.

Kurumsal kimlik örnekleri

Kurumsal kimlik örnekleri nelerdir diye baktığımızda dünya çapında başarılı olan birçok markayı görebiliriz. Bunları incelediğimizde renkleri, fontları, logoları ve sloganları ile her yerde kendilerini tanıttıklarını ve güven oluşturduklarını görmekteyiz. Facebook, Instagram gibi daha sayabileceğimiz birçok marka bulunmaktadır. Dünyaca ünlü Apple ısırılmış elma logosuyla tüketicilerin hangi marka olduğunu anlaması zor değildir.

Kurumsal kimlik tasarımı fiyat yapılacak olan işin niteliğine göre farklılık gösterebilir. İşletmenin tanıtımı adına gerekli olan araç ve gereçlerin tasarımı yapılırken uzman kişiler tercih edilmelidir. Kurumsal tasarımı başarılı bir şekilde hayata geçiren işletmeler imajları konusunda herhangi bir problem yaşamazlar. Tanıtım pazarlama faaliyetleri düzenli bir şekilde devam eder ve istedikleri kitleye ulaşmaları daha kolay olur. Grafik tasarım fotoğrafçılık bir ürün ya da hizmeti tanıtmak için fotoğraf resim veya yazının estetik ve ticari amaçlarla belirli ölçüler çerçevesinde oluşturulma çalışmalarıdır. Kurumsal kimlik oluşturma da grafik tasarım ve fotoğrafçılık ön plana çıkar. Uzman ve deneyimli kişilerle güzel çalışmalara imza atacaklardır. Grafik tasarım çalışma alanı kurumsal kimlik tasarımı, logo tasarımı, dergi tasarımı, web sitesi, ara yüz tasarımı gibi konularda işlere imza atar. Grafik tasarım hayatın her alanında vardır. Grafik tasarım Ankara müşterilerinden gelen istekler doğrultusunda uzman ekipleri ile tasarım bir sanattır diyebileceğimiz grafik tasarım çalışmalarında sizlere iyi şekilde projelerini sunacaklardır. Grafik tasarım fiyatları yapılacak olan işin ne olduğuna göre değişim gösterecektir. Grafik tasarım fiyatları müşterinin tanıtım reklamının nasıl yapılacağı ile ilgilidir. Afiş, billboard, el ilanı, dergi, reklamları gibi ürünler harcanacak zaman kullanılacak öğeler fiyatı belirleyen etkenlerdir. Çalışılan ürünlerin fiyatları belirlenirken bir diğer etken ise her iş için harcanan zaman ve kullanılan öğelerdir. Tasarlanan afiş logo kurumsal kimlik gibi görsel etkenleri fiyatları farklıdır. Profesyonel bir ekiple kaliteli bir işe imza atmak istiyorsanız kullanılan materyallerle birlikte fiyatlarda değişiklik gösterecektir

Hızla Yükseliş gösteren e-ticaret sektörü rekabetin artmasıyla müşterilerinin satın alma sürecinde görüntü ve estetiğin küçümsenemeyecek kadar önemli olduğunu bizlere göstermektedir. E-ticaret sitelerinde kullanılan renklerin doğru kullanımı markaya uyumu çok önemlidir. E-ticaret sektöründe olması gereken başarılı bir çalışma için grafik tasarım önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir