Reklam
Reklam
Reklam, bir çeşit dikkat çekme aracıdır diyebiliriz. Günlük hayatta oldukça fazla karşılaştığımız ve gördüklerimizi reklam diye nitelendirdiğimiz bir kavramdır. Gün içinde neredeyse baktığımız her yerde internet kullanımında medyanın her alanında billboardlarda, otobüs duraklarında, araçların üzerinde daha pek çok yerde karşılaştığımız bir olgudur.

Reklam nedir?

Reklam, bir çeşit dikkat çekme aracıdır diyebiliriz. Günlük hayatta oldukça fazla karşılaştığımız ve gördüklerimizi reklam diye nitelendirdiğimiz bir kavramdır. Gün içinde neredeyse baktığımız her yerde internet kullanımında medyanın her alanında billboardlarda, otobüs duraklarında, araçların üzerinde daha pek çok yerde karşılaştığımız bir olgudur. Reklam kelime anlamı olarak incelediğimizde bir ürünü veya bir hizmeti kitlelere tanıtmak beğendirmek ve ona pazar payı oluşturmak için yapılan çalışmalardır. Kitlelerin zevk ve tercihlerini etkileyerek ürün veya hizmete yönlendirmelerini sağlayıp satışını artıran bir çalışmadır. Reklam çalışmaları herhangi bir ürün veya hizmete dikkati çekmek için yazılı, görsel veya işitsel olarak karşımıza çıkmaktadır. Reklam çalışmalarının amacı tüketiciyi ikna ederek ürün veya hizmeti kullanmaya yönlendirmektir. Bu da markaların veya firmaların satış grafiklerini arttırıp yükselmesini sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken unsur markanın imajına zarar vermeyecek nitelikte reklamların yapılması ile mümkündür. Bundan çıkaracağımız sonuç markalar için tabii ki ticari başarı yakalamaktır. Bir reklam çalışması yapılırken ulaşılmak istenilen hedefin dikkatini çekmeli ve şaşırtmalıdır. Reklam ilgi çekici olurken aynı zamanda benzersiz ve farklı bir çalışma olmalıdır. Hedef kitle reklamda gördüğü ürünü veya hizmeti merak edip harekete geçerek o üründen hemen yararlanmak istemelidir. Reklam marka açısından da ticari itibarını desteklemelidir. Aynı zamanda ihtiyaca yönelik bir reklam olmalıdır.

Reklam çalışması yapılırken ürünü veya hizmeti tüketicinin zihnine kazımak ister. Reklam duygulara da hitap etmelidir. Bazen şaşırtan, mizah-i, duygusal, neşeli gibi farklı duygularla tüketiciyi kendisine çekmelidir. Genellikle reklam denildiğinde akla gelen iletişim kanallarının kullanılmasıdır. Son zamanlarda ise internet ortamında reklam daha çok kişiye ulaşmaktadır.

Reklamların sayesinden marka ve tüketici arasında iletişim kurularak tüketiciye marka hatırlatılır ve yapılan yenilikler tüketiciye ulaştırılır. Markanın hatırlatılması yapıldıktan sonra reklamın tüketiciye güven vermesi sağlanır. Sürekli görülen markanın reklamları tüketici de güvenilir marka imajını oluşturur. Sonuç olarak da markanın satışları yükselir.

Reklamcılık hem markaların tanıtımı açısından hem tüketicinin ürün veya hizmete ulaşması açısından günümüzün vazgeçilmez meslekleri arasında hızla büyümektedir. Günümüzde reklam sürekli yeniliği ve arayışı gerektiren bir meslek grubudur. Bu meslek grubu alışılmışın dışında düşünen, yaratıcı fikirleri olan, çağı iyi takip edip gelişmelere öncülük eden kişilerdir. Sürekli mesleki olarak kendini eğitmek ve gündemi takip etmek zorundadır. Bu mesleği edinmek isteyen kişiler öğrenmenin sürekli devam etmesi gerektiğini bilmeliler.

Markanızı ileriye taşımak için iyi bir reklam ajansı ile çalışmanız önemlidir. Profesyonel ajanslarla yapacağınız reklam çalışmaları ürününüzü veya firmanızı bir adım daha ileriye taşıyacaktır. Reklam ajansları firmalar adına özgün tasarımlar üreten ve bu tasarımların uygulamaya geçmesini sağlayarak hizmet sunan kuruluşlardır. Reklam ajansları, reklam çalışması yaparken firmaların veya ürünlerin tanıtımını yaparak kataloglara veya internet sitesi için fotoğraf çekimleri yapması teknik görsellerin hazırlanması bunların basımı veya imalatı ve sonuçlarının takibini yapmakla sorumludur.

Reklam fotoğrafçılığı, alanında uzman kişiler tarafından işletmelerin reklam kampanyalarında kullanmak istedikleri ürün ve hizmetin fotoğraflarının reklam formatında kullanılabilir özellikte çekilmesidir. Bu fotoğraflar dikkat çekici ve göz alıcı olma özelliği taşır tüketicilerin sadece reklamı görmelerinden ziyade ürünü veya hizmeti almayı istemelerini sağlamaktır. Reklamlar için ürün veya hizmetlerin fotoğraflanmasında çeşitli yollar denenebilir. Ürünler kullanımdayken fotoğraflanabilir veya görsel ilgiyi arttırmak tüketici de merak oluşturmak için ürünler olağandışı durumlarda veya alanlarda da fotoğraflanabilir. Reklam fotoğrafları genellikle gazete ve dergi reklamları gibi basılı medyada kullanılır. Reklam fotoğrafçısı işinde uzman olmalı, bir ürünü veya hizmeti nasıl fotoğraflanması gerektiği konusunda fikir sahibi olmalıdır. Çektiği fotoğraflarda anlatmak istediği mesajı tüketiciyi iletebilmelidir. Fotoğraf çekimleri fotoğrafçının istediği alanlarda olacaktır. İster kapalı alanlarda isterse açık havada bu çekimleri gerçekleştirebilir. Fotoğrafçı reklamını yapacağı ürünü iyi tanımalı ve özelliklerini iyi analiz edebilmelidir. Fotoğrafta renklerin hedef kitleye uygun seçilmesi fotoğrafın başarısını artıracaktır. Tüketici fotoğrafı kolay algılayabilmeli, sade ve anlaşılır olmalıdır. Aynı zamanda tüketicinin duygusallık boyutunu da harekete geçirebilmelidir.

Reklam filmi, şirketlerin kendilerini veya ürünlerini kısa videolarla tanıtma çalışmalarıdır. Reklam filmleri, ilgili ajanslar tarafından tasarlanarak, işletmelerin amaçları doğrultusunda hazırlanır. Konusu belirlendikten sonra tanıtım filmlerinde sevilen ünlülerin oynaması sağlanıp tüketiciye ulaştırılır. Amaç dikkat çekmektir. Bu videolar ilgili firmaların sitelerinde ya da sosyal medya platformunda, televizyonlarda tüketiciye ulaştırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir