SEO
SEO
SEO İngilizce kelimelerin kısaltılmış halidir. Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan SEO, Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonudur. SEO’nun amacı web sitesinin değerini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkmasına ve site ziyaretçi sayısının artmasını sağlamaktır.

SEO Nedir?

SEO İngilizce kelimelerin kısaltılmış halidir. Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan SEO, Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonudur. SEO’nun amacı web sitesinin değerini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkmasına ve site ziyaretçi sayısının artmasını sağlamaktır. SEO uzmanı ise SEO çalışmaları yapan deneyimli profesyonel kişilere denir. SEO uzmanın görevi bir web sitesinin ihtiyaç duyduğu çalışmaları tespit edip yeni çözümler üreterek siteye özel çalışmalar yapan kişilerdir. SEO uzmanları çalışmasını yaptıkları web sitesini bir süre daha takip ederek varsa problemleri ortadan kaldıran kişilerdir.

Birçok şirket blog, web site sahipleri, e-ticaret firmaları, profesyonel SEO çalışması yaparak SEO danışmanlığı ve SEO hizmeti almayı hedeflemektedir. Bir hizmeti veya bir ürünü pazarlamak istiyorsanız SEO kullanılması gereken bir araçtır. Bunun içinde pazarlanan ürün veya hizmetin ulaşmasını istediğiniz müşterilere hızlı ve istediğiniz doğrultuda ulaşabilmesi için doğru bir SEO çalışması gerekmektedir. Bir web siteniz varsa ya da şirketinizin tanınmasına marka değeri de uzman sivil danışmanlığı hizmeti ile artırıp ziyaretçi sayısını yükseltmeniz mümkündür. SEO çalışmaları site içi ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılır. Site içi SEO web sitenizin yazılımını ve sayfalarını arama motoru yönergelerine uygun hale getirmek için yapılan işlemleri içeren bir kalite çalışmasıdır. Kalite kavramı ise kullanıcıların uzun zaman geçirdiği sitelerdir. Arama motorlarında web sitelerine kurallar dâhilinde puan verebilmektedir. Puanlama sitenin görselliği, metinler, temiz ve hızlı kod kullanımı, kullanıcı dostu ara yüz ve belirli arama motoru etiketleridir. Web sitesinin yazılımını ve tasarımını site dışı SEO ise sitenizin dışında gelişen tüm çalışmaları içerir. Bu çalışma sitenin popülerliği ve tanınması olarak da diyebiliriz. Önemli bir konu olduğu için gerçekliği yansıtmalıdır. Yoksa zaman içinde sitenizin silinmesine bile neden olabilir. Bu çalışmalara backlink de denir. Backlink, güvenilir ve popüler olan bir web sitesinin, bir başka web sitesine referans olmasıdır. Bu sayede güvenilir olma yolunda ilerlenebilir. Site dışı SEO, sosyal medya bloglar görsel materyaller gibi çeşitli kaynaklar üzerinden siteye ziyaretçi hızını arttırarak sitenin tanınmasını ve kalitesine arttıran çalışmalar yapar. İyi bir SEO danışmanlığı almak istemeniz durumunda bu hizmeti size veren uzman kişiler olmalıdır. İyi bir SEO uzmanı seçerken; deneyim ve tecrübesi, White SEO teknikleri uygulaması, referansları, daha önce yapmış olduğu işlerdeki müşteri memnuniyetine dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle iyi bir analiz yapıp düzenleme, geliştirme ve gerekli değişiklikleri belirlerler. Yapılan çalışmalar sonucunda zamanla siteniz üst gruplara taşındığını görürsünüz ama bu süreci boyunca sabırlı olmak gerekir. Belirli bir zamana ihtiyaç vardır. Çünkü arama motorlarının yapılan çalışmaların fark etmesi zaman alır. Bu aşamada web sitenizin hızlı olması gerekiyor. Hızı etkileyen unsurlar kullanılan tema ve eklentilerdir. Bu çalışmalar belirlenirken hedef kitle belirlenir ve hedef kitleye uygun anahtar kelime analizi seçilerek aranma oranı yüksek kelimelere odaklanılır.

Günümüzde en çok kullanılan arama motoru Google ve diğer arama motorlarıdır. Arama sonuçlarında üst sıraları incelediğimizde her zaman kaliteli ve popüler siteleri görmekteyiz. Kaliteyi belirleyen metin içerikleri, teknik yapı ve optimizasyonlardır. Teknik yapı ve metin site içi çalışmalardır. Popülerlik ise site dışı yapılan çalışmalardır. Yapılacak olan iyi bir planlama ve doğru analizler projenin başarılı olmasını sağlar. Bunlar anahtar kelime araştırması, rakiplerin analizleri ve sektör analizleri olarak söyleyebiliriz. Anahtar kelimeler SEO çalışmaları için ilk sıradadır. Ayrıca mobil uyumlu web siteleri mobil uyumlu olmayan web sitelerine göre daha öncelikle olduğu görülmüştür. Bu nedenle mobil uyumlu web siteleri hazırlanır.

SEO çalışmaları hizmet verdiği alandaki tüm kurumlar için önemli bir dijital pazarlama ağı oluşturur. İyi ve kaliteli bir SEO çalışması ilgili anahtar kelimeler ile birlikte sayfanıza ziyaretçi sayısını artırarak hizmet ve ürünlerinizin satışının artmasını sağlar. Aynı zamanda markanızın tanınmasına ve satışınızın üst seviyelere çıkmasını sağlayacaktır. Bu da fazla ziyaretçi alan her web sitesini mutlu eder. Kaliteli ve iyi bir SEO hizmeti alabilmeniz için uzman ve kurumsal SEO danışmanları ile çalışmanız gerekir. Bir e- ticaret siteniz varsa sitenizde aksaklık yaşanmaması için profesyonel hizmeti gerekir. Kesintisiz hizmet almak için Ankara SEO hosting ayrıcalıkları ile de sitenizi daha kaliteli hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir