Web Tasarım Nedir?
 Web Tasarım Nedir?
Web tasarım, kişi veya kurumların, dijital ortamda kendi hizmet ve ürünlerini profesyonel şekilde tanıtma çalışmasıdır. Aynı zamanda kişi veya kurumların kimliğidir. Diğer bir değişle web sitelerinin oluşma aşamasıdır.

Web tasarım, kişi veya kurumların, dijital ortamda kendi hizmet ve ürünlerini profesyonel şekilde tanıtma çalışmasıdır. Aynı zamanda kişi veya kurumların kimliğidir. Diğer bir değişle web sitelerinin oluşma aşamasıdır. Web tasarımı, ulaşılmak istenilen hedefi gerçekleştirmek için o doğrultuda çalışmalar yapan, düzenli aşamalarla ilerleyen ve uygulamanın tasarım yazılımına dönüşmesini sağlayan işlemdir. Web tasarım, grafik tasarımla iç içe olan bir çalışmadır. Web tasarımında grafik önemli bir yer teşkil eder. Kullanılan grafikler, fotoğraflar, simgeler, logolar, amblem, kullanılan renkler sayfaya uygun olmalı ve sayfa açılış hızını etkilememelidir. Kullanıcıların kolay ulaşmasına olanak sağlanmalıdır. Tasarlanan grafik aşamasından sonra site içerinde ki sayfaların kodlanması dikkat edilmesi gereken etkenler arasındadır. Tasarım HTML veya CSS kodlama şeklinde yapılır. HTML, sayfanın temel yapısını, CSS ise tarzın ve görünümün çalışmasıdır. Bunun içinde iyi bir Frontend ( ön yüz geliştirici ) ekibinin çalışma yapması gerekir. Web tasarımda kullanılacak renkler, seçilen içeriklerin yerleşimi, yazı tipinin seçilmesi ve uygulanması vb. kararları uygular. Bunun için web tasarım çalışmalarında grafik, görsel çalışmalar, kullanılan yazı dili, kullanılan renkler önemli unsurlardır ve siteler için ayırt edici özelliklerdir. Bu nedenle de iyi bir çalışma yapılması çok önemlidir. Ayrıca kolay kullanılabilir olması ve net bir şekilde bu ihtiyacı karşılamak üzere tanımlanmış olması önemlidir. Bu nedenle de profesyonel hizmet veren web tasarım ajansları vardır. Web tasarım ajansı profesyonel ekibiyle site oluşturup isteğiniz doğrultusunda size özgün çalışmalar yaparak marka ve kimliğinizi üst seviyelere taşıyan kuruluşlardır. Web tasarım ajanslarıyla çalışmak daha hızlı ve markanıza özgün bir sitenizin olmasına neden olacaktır. Web tasarım fiyatları yapılan işin büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre değişmektedir. Bu nedenle de standart bir fiyat mümkün değil. Fiyatları etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Web sayfasının kişisel veya iş amaçlı yapılması, nasıl bir web sayfası olacağı, ekstra istenenler, web sayfasının kaç sayfa olacağı, sayfanın mobil uygulama için de kullanılabilir olması fiyatlarda değişiklik gösteren unsurlardır. Burada dikkat edilmesi gereken kurumsal ve profesyonel web tasarım firmaları seçilmelidir. Bu alanda kendini kanıtlamış olması da önemlidir. Web tasarım sayesinde birçok işletme kısa sürede hedefine ulaşma şansı yakalayabilir. Kişiler veya firmalar kısa sürede büyük kitlelere kendilerini tanıtabilir. Hatta büyük kazançlar elde edebilir. Web tasarım Ankara’da, web yazılım alanında sektöre hâkim kaliteli ve sizi ileriye taşıyabilecek firmalarla çalışma şansı yakalayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken unsurlar ise yaptıracağınız sitenin mobil uyumlu ve kolay kullanılabilir olmasıdır. Sayfanın hızlı açılması, siteniz kurulduktan sonra yaşayacağınız bir sorun sırasında kolay iletişime geçebilmeniz önemlidir.

Dijital iletişimin ön plana çıkardığı bir diğer iş modeli de E-Ticarettir. E-Ticaret web tasarım, bir ağ üzerinden bilgisayar yardımıyla internet üzerinde iş çalışmasını yürüten süreçtir E-ticaret sitelerinin günümüzde oldukça yaygın bir kullanım alanı vardır. Nedeni ise ticaret yapmanın daha kolay ve karlı olmasıdır. Birçok giderden tasarruf etme fırsatı da olur. E-Ticaret kâğıt kullanımı olmadan işletme işlemlerini değiştirerek maliyetin düşmesine neden olur. Gerek şirket içindeki departmanların, gerekse tedarikçiden müşteriye kadar olan sistemin işleyişinde ki sürecin, bilgi alışverişinin daha hızlı olmasını sağlayarak daha iyi bir yönetim sisteminin işlemesine neden olur. İşletmenin daha fazla müşteriye ulaşmasını sağlamak açısından da kullanılır olması iş stratejisi açısından önemlidir. E-Ticaret web tasarım firmaları öncelikle e-ticaret sitesi sahibinin yüksek kazanç sağlamasını da göz önünde bulundurarak çalışmalarını yapacaklardır. E-ticaret yapmak isteyen firmalar için uzman e-ticaret web tasarımı yapan kurumlarla çalışmak doğru olacaktır. İlk önce dikkat çeken ve önemli olan görselliktir. İyi bir görsel tasarım, sitenin hızlı açılması kolay ve anlaşılabilir menü sistemi olması dikkat çeken unsurlardır. Uzman bir e-ticaret web tasarım firması sağlıklı bir çalışma ve yönlendirme yaparak sitenizi ihtiyacınız doğrultusunda hazır hale getirecektir.

Domain Nedir?

Domain ( Alan Adı), bir web sitesinin internet üzerindeki adı yani adresidir. Domain internette yer almak için sahip olunması gereken kimliktir. İnsanların bir web sitesine ulaşabilmeleri için kolay bir yol sağlar. Bunun içinde basit, kolay ve akılda tutulabilir olması önemlidir. “IP adresi” denilen, bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin basitleştirilmiş ve kelimelerle ifade edilmiş halidir. Domain seçimi bir nevi kimlik oluşturmaktı. Domain alırken, yazımı kolay, kısa ve hatırlanabilir olmasına dikkat edilmelidir. Kelimelerin anlamına dikkat edilmelidir. Domain satın alımında güvenilir bir domain firması seçilmelidir. Ürün, hizmet ve servisleri tanımlayan anahtar kelimeler içermelidir.

Hosting Nedir?

Web sayfasına ait tüm dosyaların bilgisayarda saklanması ve erişime açık tutulması hizmetidir. Sitenin içindeki dosyalar, resimler, içerikler hosting hesabında saklanır. Bir hosting hesabınız olmadan web sitenizi yayınlamanız mümkün değildir. Hosting alımında dikkat edilmesi gerekenler, internet sitesinin yazıldığı yazılım diline göre bir hosting paketi seçilmelidir. Özellikleride sitenizin ihtiyaçları doğrultusunda olmalıdır. Çünkü sitenize uygun olmayan bir hosting paketi hızının yavaş olmasına neden olacaktır. Bu nedenle de profesyonel bir firma ile çalışılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir